Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Deki – Deczyńskiego w Pęczniewie wraz z filią w Brzegu

W roku szkolnym 2023/2024 Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Deki – Deczyńskiego w Pęczniewie wraz z filią w Brzegu aktywnie prowadzi działania objęte dotacją celową przyznaną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2023. Dofinansowanie w wysokości 12 tys. zł, wsparte wkładem własnym w kwocie 3 tys. zł, stanowi pomoc dla konkretnych inicjatyw promujących czytelnictwo i rozwijających kulturę literacką w placówce.

Obszary realizacji:

1. Zakup nowości wydawniczych i lektur szkolnych
  • W ramach programu dokonano zakupu różnorodnych lektur dostosowanych do różnych grup wiekowych.
  • Działanie wspiera aktualizację zasobów bibliotecznych w nowości wydawnicze, zarówno literatury pięknej, jak i popularnonaukowej oraz książki historyczne poświęcone historii Polski XX wieku.
  1. Nowe elementy wyposażenia dla biblioteki
  • Dotacja umożliwia zakup elementów wyposażenia biblioteki.
  • Celem jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni sprzyjającej czytaniu i badaniu nowych publikacji.
  1. Działania promujące czytelnictwo.
  • Środki z dotacji przeznaczone są na zorganizowanie działań promujących czytelnictwo wśród uczniów.
  • Kampanie promocyjne, konkursy czytelnicze, nawiązanie współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną mają na celu wzbudzenie zainteresowania literaturą.

Realizacja tych działań wpisuje się w główne cele Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, który dąży do podniesienia poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez aktywne zaangażowanie szkół. Ma na celu nie tylko rozwijanie umiejętności czytania, ale także kształtowanie pasji literackiej oraz rozwijanie kreatywności uczniów. Dzięki dotacji nasza szkoła pełni istotną rolę w rozwijaniu kompetencji czytelniczych i kulturalnych uczniów.