Mobilne Laboratoria Przyszłości

W poniedziałek, 6 listopada do naszej szkoły zawitali edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, którzy przeprowadzili warsztaty dla uczniów klas IV i VI. W trakcie zajęć dzieci zgłębiały tajniki pracy, nauki i zabawy z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Edukatorzy przeprowadzili lekcje pokazowe i warsztaty, tworząc przestrzeń do zabawy, eksperymentów i kreatywnego myślenia. Podczas lekcji pokazali uczniom, jak wykorzystywać technologię w sposób zgodny z ich zainteresowaniami.
Zajęcia prowadzone były w 4 grupach 15 - osobowych. W trakcie spotkania prowadzący przedstawili uczniom, czym zajmuje się sztuczna inteligencja i jak się uczy. Uczestnicy do dyspozycji mieli gogle VR oraz roboty Genibot.
Wirtualna rzeczywistość to stworzony komputerowo trójwymiarowy obraz rzeczywistości, który można oglądać przy wykorzystaniu specjalnego sprzętu - gogli VR. Cyfrowe obiekty sprawiają wrażenie w pełni realnych i fizycznych. Uczniowie dzięki wykorzystaniu gogli VR udali się w wirtualną podróż do wnętrza ludzkiego ciała, jak też do zabytkowej świątyni oddalonej o kilka tysięcy kilometrów. Wirtualnie bawili się także w Rio de Janeiro, wybrali się z wizytą na Olimp. Niektórzy spotkali się nawet „oko w oko” z rekinem lub „postawili pierwsze kroki” na Księżycu.
Roboty odpowiadały uczniom na dotyk czy głośne dźwięki, a także same je wydały. Dodatkowo wyposażone są w czujniki, które umożliwiają im interakcje z otoczeniem. Za pomocą odpowiednich algorytmów uczniowie mogli zaprogramować tor, po którym poruszały się roboty.
Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie. Uczestnicy warsztatów z entuzjazmem podchodzili do wykonywanych zadań i wykorzystywali w praktyce zdobytą wiedzę. Spotkanie z edukatorami zostało uwiecznione aparatem zakupionym w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.

Tekst i zdjęcia Marta Chmielecka.