Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości

10  listopada  2022 r.  w   naszej   szkole   odbyła   się   uroczysta   akademia   poświęcona 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Pęczniewie i filii w Brzegu.
    Akademia rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Po  odśpiewaniu   ,,Mazurka  Dąbrowskiego”  nastąpiła  część  artystyczna, która  rozgrywała  się w muzeum. Głównymi jej bohaterami byli uczniowie z nauczycielką, przewodniczka, dama, babcia i dziadek.  W przedstawieniu  mogliśmy zobaczyć  także Polskę  i jej zaborców, mamę z synem i ubranych w mundury wojskowe powstańców. Dama, babcia i dziadek niezadowoleni z  lekceważącego  stosunku  uczniów  do  przeszłości  wychodzą  z  ram  obrazów  wiszących w muzeum i opowiadają im o historii naszego kraju –  od ostatniego rozbioru Polski do momentu odzyskania niepodległości 11 listopada 1918r.  Pomiędzy scenami w muzeum uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne (chórek złożony z uczennic i uczniów klas II – VI). Jedną z pieśni ,,Rozkwitały pąki białych róż” zaśpiewały uczennice klasy VI filii w Brzegu. Przedstawienie uświetnił również występ Weroniki Śmigielskiej, która zagrała na akordeonie ,,Rotę”. Występ artystyczny uczniów zakończyła pieśń ,,Niepodległa, niepokorna” wykonana przez  Antoninę Ciechańską.
      Po zakończeniu akademii głos zabrała p. Urszula Drylewska – dyrektor naszej szkoły, która podziękowała za piękne przedstawienie występującym artystom oraz nauczycielom  odpowiedzialnych  za  jego  przygotowanie  –  p.  Markowi   Filipowskiemu,  p. Izabeli  Tyl, p. Małgorzacie  Bierzyńskiej i p. Ewie  Marczyńskiej – Świniarskiej.

Tekst:  Marek  Filipowski
Foto:   Marek Filipowski, Marta Chmielecka