Wiara, patriotyzm i tolerancja

Szkoła Podstawowa w Pęczniewie od wielu lat uczy o tolerancji i współistnieniu różnych kultur . W ramach swoich działań organizuje również liczne wycieczki. 27 paździetnika uczniowie klas VII i VIII B wzięli udział w lekcji muzealnej w byłym Obozie Zagłady w Chełmnie n/Nerem. 50 uczniów wraz z opiekunami , p.Jolantą Kołatą, p. Małgorzatą Przespolewską, p. Marią Iwaszkiewicz i p. Markiem Filipowskim, poznało historię pałacu w Chełmnie, w którym kierowano Żydów do samochodów gazowych, by następnie udać się na ich groby w lesie rzuchowskim. Byc może i tam spoczywają również prochy mieszkańców Pęczniewa narodowości Żydowskiej, którzy zostali zamordowani w mobilnych komorach gazowych najpierw w dniach 12-13 grudnia 1941 roku, a w ostatecznie 20 lipca 1942 roku. Uczniowie wzięli również udział w lekcji muzealnej przygotowanej przez pracowników Muzeum, podczas której poznali mechanizmy ostatecznej zagłady, w której śmierć Żydów stanowiła zaledwie prolog do dalszej eksterminacji całego narodu polskiego, który przez „naród panów” postrzegany był jako „podludzie”. Była to swoista żywa lekcja historii.

Tekst: Jolanta Kołata

Foto: Jolanta Kołata