Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

π-ĘKNIE DZIĘKUJEMY!!!

MARZEC to wyjątkowy miesiąc. To miesiąc Królowej Nauk. 12 marca obchodzimy Dzień Matematyki, natomiast 14 marca Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.
Co oznacza π? Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14, jednak liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku.
Dlaczego Pi? Oznaczanie liczby π tą właśnie literą greckiego alfabetu (pierwszą literą słowa perímetros, co znaczy obwód) zostało wprowadzone na początku XVIII wieku.

W naszej szkole obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Liczby Pi. W tym roku z powodu pandemii święto zostało podzielone na dwa etapy.
I. Konkurs na pi-plakat dla klas I-III. Przeprowadzany w szkole.
II. Konkurs wiedzy o tajemniczej liczbie π dla klas IV-V i VI-VIII. W postaci wirtualnego wydarzenia live w formie quizu.

Wyniki konkursu plastycznego:
I miejsce: Norbert Chojnacki klasa III
II miejsce: Gabriela Borczyk klasa II
III miejsce: Michalina Pawicka klasa I
Wyróżnienia otrzymały: Michalina Sońda klasa I i Klaudia Malinowska klasa III.

Wyniki konkursu wiedzy o tajemniczej liczbie π.
Kategoria IV-V:
I miejsce: Jakub Muszkiet klasa IV Brzeg
II miejsce: Jakub Solich klasa V
III miejsce: Franciszek Sawicki klasa V
Wyróżnienie: Izabela Urbaniak klasa IV.

Kategoria VI-VIII
I miejsce: Julia Pawełczyk klasa VIII
II miejsce: Maciej Sitarek klasa VI Brzeg
III miejsce: Zuzanna Kubicka klasa VIII
Wyróżnienie: Igor Marliński klasa VI Brzeg.
Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat liczby π.
Mogą Państwo również zmierzyć się z tymi pytaniami do końca marca.
Wystarczy kliknąć poniższy link, wpisać imię i nazwisko https://quizizz.com/join?gc=62515170 POWODZENIA!!!

Celem wydarzenia było popularyzowanie matematyki i przełamanie niechęci do tego przedmiotu. Dzięki narzędziom TIK wyniki konkursu wiedzy o liczbie π można było podać uczniom zaraz po zakończeniu quizu. W wirtualnym spotkaniu wzięło udział łącznie: 34 uczniów. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za poświęcony czas na „zapoznanie się z Liczbą π” i za wzorowy udział w konkursach. Zwycięzcom gratulujemy !!! Radzie rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród.
Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. ????

Dzień Liczby Pi przygotowali nauczyciele matematyki.

Tekst Karolina Borkowska

Fot. Karolina Borkowska, Marta Chmielecka, Anna Zgolińska